Keeptidy ask.png Seo artikli (vai pildi) piäsiq ärq kistutama!

Täpsüstüisi kaeq artikli arotusõst, artiklidõ kistutamisõ leheküle päält. Põhjus: Google translate from enwiki

USA Armee Huey helikopter pihustas Agent Oranž põllumajandusmaad Vietnami sõja ajal

Agent Oranž on herbitsiid ja defoliant kemikaal, üks "taktikalistest eesmärkidest" Vikerkaare herbitsiidid. See on laialt tuntud oma kasutamise eest USA sõjaline osana oma herbitsiidsest sõjapidamisest, operatsioon Ranch Hand,[1] aastatel Vietnami sõda aastatel 1961–1971.[2] See on segu kahe herbitsiidi, 2,4,5-T ja [[2,4-diklorofenoksüäädikhappe | 2,4-D] võrdsetest osadest. Lisaks kahjulikule keskkonnamõjule on dioksiini (peamiselt TCDD) jälgi, mis on seda tüüpi kõige toksilisemad)[3] segust leitud ühendid on põhjustanud paljudele kokkupuutunud isikutele suuri terviseprobleeme.

Kuni neli miljonit inimest Vietnamis puutus kokku rüvetajaga. Vietnami valitsuse teatel on Agent Orange'i tõttu haigusi kannatanud koguni 3 miljonit inimest.[4] [Vietnami Punase Risti] hinnangul on Agent Oranži saastumise tagajärjel kuni miljon inimest puudega või terviseprobleeme.[5] Ameerika Ühendriikide valitsus on vaidlustanud need arvud ebausaldusväärsena.[6] USA valitsus on dokumenteerinud paljastatud veteranide leukeemia, Hodgkini lümfoomi ja mitmesuguste vähiliikide kõrgemad juhtumid. Agent Orange põhjustas ka Vietnamis tohutut keskkonnakahju. Üle 3 100 000 hektari (31 000 km2 ehk 11 969 mi2) metsa ladestati. Defoliants kahjustas puude katte ja seemikute metsavarusid, muutes metsauuenduse paljudes piirkondades keerukaks. Erinevalt pritsimata aladest on loomaliikide mitmekesisus järsult vähenenud. [7][8]

Agent Orangž'i kasutamine Vietnamis põhjustas tohutuid õiguslikke tagajärgi. ÜRO ratifitseeris ÜRO Peaassamblee resolutsiooni 31/72 ja keskkonna muutmise konventsiooni. Nii USA kui ka Vietnami veteranide nimel esitatud kohtuasjad taotlesid kahju hüvitamist.

Agent Orangž'i kasutati vähemal määral väljaspool Vietnamit. Esmakordselt kasutasid seda Malaisia ​​Briti relvajõud Malaisia ​​hädaolukorras. Seda kasutati ka Vietnami sõja ajal naaberriikides Laoses ja Kambodžas, kuna Vietnami piiril asuvaid metsi kasutasid Viet Cong. Mõnes riigis, näiteks Kanadas, tehti katsetusi, samas kui teised riigid, näiteks Brasiilia, kasutasid herbitsiidi põllumaa osade puhastamiseks.

ViitedToimõndaq

  1. Näüdüs:Cite web
  2. Näüdüs:Cite web
  3. Agent Orange and Cancer, American Cancer Society
  4. Näüdüs:Cite news
  5. Näüdüs:Cite web
  6. "Defoliation" entry in Näüdüs:Cite book
  7. Näütämise viga: Vigane <ref>-silt. Viide nimega :0 on ilma tekstita.
  8. Näütämise viga: Vigane <ref>-silt. Viide nimega :1 on ilma tekstita.